• Καλώς ήρθατε
    Βλέπετε αυτό το φορουμ σαν επισκέπτης. Η απολύτως δωρεάν εγγραφή σας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο φορουμ, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες όπως και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες.

ότι ή ό,τι;

Lukas

Administrator
Staff member
Εντάχθηκαν
7 Φεβρουάριος 2020
Συνολικές αναρτήσεις
1.236
Reaction score
0
Σημεία
36
Δικτυακός τόπος
taksidiotis.com
ότι ή ό,τι; Για πολλούς αυτό είναι ακόμα ένα δίλημμα. Από τι φαίνεται το μυαλό τους ήταν αλλού. Αυτό που πρέπει να θυμάστε είναι ότι το ότι είναι ειδικός σύνδεσμος που εισάγει ειδική πρόταση και που προέρχεται από τον αρχαίο ελληνικό ειδικό σύνδεσμο ὅτι, π.χ. Μου είπε ότι θα έρθει από το σπίτι.

Επιπλέον μπορεί να είναι χρονικός σύνδεσμος που σημαίνει μόλις, π.χ. Ότι είχα μπει μέσα στο σπίτι και χτύπησε το τηλέφωνο

Τέλος σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να είναι αιτιολογικός σύνδεσμος που σημαίνει διότι, π.χ. Χαίρομαι ότι δικαιώθηκαν οι προβλέψεις μου

Το ό,τι είναι αναφορική αντωνυμία που προέρχεται από την αρχαία ελληνική αντωνυμία ὅ τι, (ουδέτερο του ὅστις), π.χ. Θα σου δώσω ό,τι επιθυμείς.

Συνεπώς το ό,τι με κόμμα έχει την έννοια του οτιδήποτε. Προσοχή! Το οτιδήποτε δεν χρειάζεται κόμμα (ο,τιδήποτε) γιατί δεν υπάρχει περίπτωση σύγχυσής του με αντίστοιχο ειδικό σύνδεσμο, όπως συμβαίνει με το ό,τι.

Πώς μπορώ εύκολα να καταλάβω αν πρέπει να χρησιμοποιήσω ό,τι ή ότι;


Ένας εύκολος και πρακτικός τρόπος είναι να δοκιμάσετε να αντικαταστήσετε στην πρότασή σας το ότι με το οτιδήποτε. Αν στέκει νοηματικά, τότε πρέπει να γράψετε ό,τι. Επίσης μπορείτε να δοκιμάσετε το αντίθετο, να το αντικαταστήσετε με το πως. Σ' αυτή την περίπτωση, αν στέκει νοηματικά, πρέπει να γράψετε ότι. Παραδείγματα:

Θέλω να σου πω [ό,τι ότι] έχω κουραστεί σ' αυτή τη δουλειά.
[Ό,τι Ότι] και να κάνω, ποτέ του δεν μένει ευχαριστημένος.

Για να το συνειδητοποιήσουμε, ας δούμε πώς προφέρουμε το «λέει ότι/ό,τι θέλει»:

Λέει ό,τι θέλει, μην του δίνεις σημασία.
Λέει ότι θέλει να έρθει, αλλά δεν ξέρω αν θα προλάβει.
Στην πρώτη περίπτωση, το «ό,τι» τονίζεται σαφώς.
 
Μπλουζα